Štítky

:-) 17. listopad 3D ABL alkohol amnestie Anastázie Hagenová Asko nábytek azyl Babiš baby boxy banky Bárta Bém birthday Birthplace study BIS Blesk blogování Breivik bulvár code černá labuť ČGPS ČOI ČSSD ČT ČTK Dělníci bulváru děti dětskýma očima dluhová krize dobro dokument domácí porod Downton Abbey EHCR ekonomie ENG EU euro Evropa facebook fail farmaceutický průmysl faux pas festival tolerance film firma Gallup gaming gay parade globalizace Google Gosford Park Hájek Havel homosexuálové internet Ivana Königsmarková Janeček Janoušek Japonsko ježíšek Jillian Michaels jxd Kalousek kauce Kavčí hnízdo Klaus kmotr kniha knihy knížky pro děti komunikace komunisti korporace korupce le fay legalizace Leoš Heger lidská práva marihuana marketing Mašínové Mat Honan mateřství media média MMF multikulturalismus MZ Naomi Kleinová narozeniny Nečas negativní hlasy NFFP No logo odboj odborář odposlechy ODS OSN osobní PA Paumer plagiátorství pohádka policie politika porno porody Pospíšil právo pražská kavárna prezident prezidentská milost prezidentská volba prohibice projev První republika přímá volba příroda radosti Rath recenze Reflex reklamace rio rodina Roman Smetana RTS Rusko Řecko senát seriál SFŽP Schwarzenberg sociální síť soud soukromé soukromí společnost SPOZ spz starosti státní maturita stávka strasti superstar Svobodní šafr škola školství Šoková doktrína Šouf t-mobile těhotenství televize Ternovszky vs. Hungary Trnka Umberto Eco ÚS vánoce velezrada velké wtf vězení volby volební systém výchova výzkum Woody Allen wtf zdravotnictví Zeman zlo zodpovědnost ženy Žítkovské bohyně

sobota 24. prosince 2011

Václavovy Vánoce

Byl to letos zvláštní advent. Obvyklé bláznění přerušila zpráva o odchodu bývalého prezidenta. Přehlušila všechno. Národ se ztišil a zesmutněl. Před půlrokem jsem psala o tom, že Češi se bojí být důstojní v obavě z trapnosti. Moc jsem se bála toho, co nastane. Bála jsem se, že Češi nebudou vědět, jak kombinaci soukromého smutku a toho státem nařízeného pojmout. Jsem moc ráda, že jsem se spletla.

Rozloučení s významnou postavou českého národa proběhlo s láskou, úctou a respektem; včerejší státní pohřeb byl velmi krásnou a důstojnou tečkou.  A já si uvědomila, že Vánoce pro mě od nynějška budou už vždy spojeny s Václavem Havlem. Dal jim to, co jsem posledních pár let tak moc postrádala - nový náboj a smysl; příležitost ke zklidnění, zamyšlení se nad důležitými hodnotami naší společnosti - i tak, jak je formulovala v kontextu České vize Madeleine Albright:  svobodou projevu a myšlení, respektem k názoru druhých, rovností občanských a politických práv, zdvořilostí ve veřejných debatách, povinností spravedlnosti, dobrou péčí o životní prostředí, láskou k pravdě, a vědomím, že národní zájmy jsou spojeny s prosperitou regionálních a globálních sousedů.

Mám dnes v duši po mnoha letech zvláštní klid. Děkuju za něj; je to ten nejkrásnější dárek, jaký jsem mohla letos dostat.


Přeju všem krásné Vánoce!

7 komentářů:

 1. je hezké, že to tak cítíš...

  já bych se v Češích strasně ráda spletla...

  OdpovědětVymazat
 2. V povánoční kocovině se ten text jeví patetičtěji, než jsem zamýšlela :-)

  Je pravda, že docházelo k výstřelkům na obou stranách (od nesoudnost ředitelů rušících školní besídky, přes stádní tapetování webů načerno až druhému extrému, sprostému urážení sotva zemřelého a jeho ženy), pořád ale můj dojem je, že celkově to rozloučení proběhlo důstojně.

  A základní myšlenka platí. Nejsem věřící, tak asi i proto; uchovat si trochu zdravého rozumu, když se ze "svátků klidu a míru" stala jedna velká floskule.

  OdpovědětVymazat
 3. po přečtení jsem se usedavě rozplakal .... toho sentimentu se měl dožít Hašek. Mimochodem, tu Madeleine Albright jste si alespoń mohla v souvislosti se svátky míru a lásky ušetřit milá svazačko, a dodatečně si přečíst skutečná fakta o jejích humatinárních aktivitách.

  OdpovědětVymazat
 4. Anonyme, o Madeleine Albright můžeme pohovořit, ale "milou svazačku" si nechte od cesty.

  OdpovědětVymazat