Štítky

:-) 17. listopad 3D ABL alkohol amnestie Anastázie Hagenová Asko nábytek azyl Babiš baby boxy banky Bárta Bém birthday Birthplace study BIS Blesk blogování Breivik bulvár code černá labuť ČGPS ČOI ČSSD ČT ČTK Dělníci bulváru děti dětskýma očima dluhová krize dobro dokument domácí porod Downton Abbey EHCR ekonomie ENG EU euro Evropa facebook fail farmaceutický průmysl faux pas festival tolerance film firma Gallup gaming gay parade globalizace Google Gosford Park Hájek Havel homosexuálové internet Ivana Königsmarková Janeček Janoušek Japonsko ježíšek Jillian Michaels jxd Kalousek kauce Kavčí hnízdo Klaus kmotr kniha knihy knížky pro děti komunikace komunisti korporace korupce le fay legalizace Leoš Heger lidská práva marihuana marketing Mašínové Mat Honan mateřství media média MMF multikulturalismus MZ Naomi Kleinová narozeniny Nečas negativní hlasy NFFP No logo odboj odborář odposlechy ODS OSN osobní PA Paumer plagiátorství pohádka policie politika porno porody Pospíšil právo pražská kavárna prezident prezidentská milost prezidentská volba prohibice projev První republika přímá volba příroda radosti Rath recenze Reflex reklamace rio rodina Roman Smetana RTS Rusko Řecko senát seriál SFŽP Schwarzenberg sociální síť soud soukromé soukromí společnost SPOZ spz starosti státní maturita stávka strasti superstar Svobodní šafr škola školství Šoková doktrína Šouf t-mobile těhotenství televize Ternovszky vs. Hungary Trnka Umberto Eco ÚS vánoce velezrada velké wtf vězení volby volební systém výchova výzkum Woody Allen wtf zdravotnictví Zeman zlo zodpovědnost ženy Žítkovské bohyně

úterý 22. října 2013

Dnes kriplové, zítra cikáni

Podívejte se na něj, kapitalistu jednoho, kriplové se mu nerentujou, tak je vozit nebude. Dnes to jsou vozíčkáři, zítra to budou děti, židi nebo cikáni!, volá dav.

 "Jedná se o přímou diskriminaci těchto občanů, o porušení evropské směrnice o přepravě v železniční dopravě a o porušení etických norem v podnikání," volá pan Krása.


O co jde? RegioJet včera vydal prohlášení, že ve vysokopodlažních vlacích není od 1.11. schopen zajistit bezpečnou a komfortní dopravu imobilním zákazníkům. Okamžitě se strhnul hlasitý povyk:

Jak to, že přepravce nemá povinnost zajistit přepravu i vozíčkářům?

Jak to, že je doteď vozil, a najednou to nejde?

Když dělají ČD obstrukce s půjčováním plošin, proč Jančura nenakoupí vlastní plošiny na všechna nádraží?

Co je komu po tom, že v nízkopodlažních vlacích RegioJetu ta možnost pořád je? Jančura je povinen okamžitě vyměnit všechny své vlaky; na rok 2015 mu sere pes.

Jak k tomu přijdou vozíčkáři, muset jet s konkurencí, třeba Leo expressem, když ten má jiný jízdní řád? Co když budou chtít být v nemocnici v devět ráno, aha?
(via FB)

No.

Některé ty argumenty jsou fakt kouzelné. Bylo by zajímavé zjistit, kolik z nich opravdu pochází od těch, kterých se změna nejvíce týká. Od vozíčkářů.

Lézt po strmých schůdcích do vlaku není jednoduché, ani když je člověk mladý a zdravý. Dolů to bývá ještě náročnější. Ale opravdu se musí plošina objednávat nejméně dva dny dopředu a České dráhy dopravci opravdu účtují tolik tisíc? Dělaly neustálé obstrukce a teď přestaly plošinu půjčovat úplně? Byla kolem toho neúnosná administrativa a technické obtíže, díky nimž vlaky pravidelně nabíraly zpoždění? A co v takové situaci? Nebo v situaci, kdy člověk z různých důvodů nemohl udělat rezervaci několik dní dopředu. Pak asi musí nastoupit lidská síla spolucestující, personál vlaku.

Asi deset let jsem na mnoha cestách doprovázela svoji imobilní babičku. I pár schodů z domu, vysoké obrubníky a rozbité chodníky byly pro lehce postpubertální děvče s necelými padesáti kily velkou výzvou. Do vlaku bych se s ní sama neodvážila. Ono to totiž kolikrát není jednoduché ani s dětmi zdravými.
Slečny pracující jako průvodčí prostě nemají kapacitu na tahání těžkých vozíčkářů. Není to bezpečné ani pro vozíčkáře, ani pro ty slečny.

Navíc, pokud tomu dobře rozumím, tak je ve vlacích problém i s místem, vozíčkáři jsou nuceni cestovat v prostoru uliček, hned vedle toalet. To se mi také nezdá úplně optimální. Nebo vám jo? Situace zřejmě nebyla dlouhodobě únosná a bylo potřeba ji nějak řešit. Radimu Jančurovi došla trpělivost a vydal prohlášení, kde situaci vysvětlil, zmínil, že na jejím řešení se pracuje a doporučil cestujícím po tuto dobu využívat služeb konkurence. Mám tedy dojem, že text oznámení byl později upraven a rozšířen, nicméně sdělení zůstalo stejné. Pokud budou chtít, mohou vozíčkáři s RegioJetem cestovat i nadále. Celý ten přístup se mi zdá velmi otevřený a fér a speciálně nabídka využít dočasně služeb konkurence zaslouží bod.

Vzhledem k povaze problému a způsobu, jakým se s ním ta firma snaží vypořádat, zdají se mi výše uvedené reakce poněkud hysterické. Jasně, emoce se uklidní za pár dnů a většina lidí si na problémy s plošinami pro vozíčkáře nevzpomene. Tahle agrese a vztek, permanentně připravené vyskočit z krabičky, ale zůstávají. Vidíte, stačila malá záminka a už se řve, že se Jančurovi vozíčkáři finančně nevyplatí a že by za to měl být potrestán, že by mu měla být okamžitě odebrána licence. Mám pocit, že jsou lidi poslední dobou mimořádně krvelační.

1 komentář:

  1. Díky za slušné zamyšlení. Vidím to podobně.

    Fascinuje mne, kolik vydáváme za formálně nařízenou dostupnost vpodstatě čehokoliv pro tělesně postižené. Nic proti nim. Ale na věc je potřeba se podívat racionálně - asi tak, jako koukám na své vlastní výdaje v domácnosti. Něco by bylo fajn, ale prostě není racionální si to pořídit (tedy pokud nejsem miliardář). Nevidím důvod, proč by například škola, do které nechodí žádní postižení žáci, měla mít speciální výtah pro vozíčkáře. Ne snad že by nebylo hezké, ho pro "sichr" mít, ale proto, že stojí několik milionů a ty se dají využít ve prospěch společnosti lépe. Bude-li méně nařízení (a méně vymáhání ze strany tělesně postižení - častěji jejich samozvaných "hlásných trub") bude jistě i více ochoty postiženým pomoci. Ostatně ještě jsem se nesetkal se situací, že by vozíčkář (slepec apod.) na ulici někoho požádal o pomoc a byl odmítnut. Jistě i to se nejspíš stane, ale já vždy v těch situacích viděl jen lidi, kteří byli ochotni pomoci (včetně mne). Tedy pokud byl střízlivý a slušný - ale to už je o něčem docela jiném než o tělesném postižení...

    OdpovědětVymazat