Štítky

:-) 17. listopad 3D ABL alkohol amnestie Anastázie Hagenová Asko nábytek azyl Babiš baby boxy banky Bárta Bém birthday Birthplace study BIS Blesk blogování Breivik bulvár code černá labuť ČGPS ČOI ČSSD ČT ČTK Dělníci bulváru děti dětskýma očima dluhová krize dobro dokument domácí porod Downton Abbey EHCR ekonomie ENG EU euro Evropa facebook fail farmaceutický průmysl faux pas festival tolerance film firma Gallup gaming gay parade globalizace Google Gosford Park Hájek Havel homosexuálové internet Ivana Königsmarková Janeček Janoušek Japonsko ježíšek Jillian Michaels jxd Kalousek kauce Kavčí hnízdo Klaus kmotr kniha knihy knížky pro děti komunikace komunisti korporace korupce le fay legalizace Leoš Heger lidská práva marihuana marketing Mašínové Mat Honan mateřství media média MMF multikulturalismus MZ Naomi Kleinová narozeniny Nečas negativní hlasy NFFP No logo odboj odborář odposlechy ODS OSN osobní PA Paumer plagiátorství pohádka policie politika porno porody Pospíšil právo pražská kavárna prezident prezidentská milost prezidentská volba prohibice projev První republika přímá volba příroda radosti Rath recenze Reflex reklamace rio rodina Roman Smetana RTS Rusko Řecko senát seriál SFŽP Schwarzenberg sociální síť soud soukromé soukromí společnost SPOZ spz starosti státní maturita stávka strasti superstar Svobodní šafr škola školství Šoková doktrína Šouf t-mobile těhotenství televize Ternovszky vs. Hungary Trnka Umberto Eco ÚS vánoce velezrada velké wtf vězení volby volební systém výchova výzkum Woody Allen wtf zdravotnictví Zeman zlo zodpovědnost ženy Žítkovské bohyně

sobota 14. března 2015

Vrána k vráně

Three Craws - Howard Towll

Novináři jsou různí. Ne každému se poštěstí být mimořádným talentem, jaký se narodí jednou za generaci, ale spousta jich je skvělých, mnoho dobrých. Pak je ohromná armáda neviditelných novinových značek, tvořících dennodenně nový obsah. Občas zabodují podivíni a konspirátoři. Místo na slunci nelze upřít Spratkovi a jeho agregátoru bulvárních humorů. Fair enough. Každý dělá, co umí.

Pak jsou ještě novináři, kteří nesporně talent mají, ale když čtete jejich texty, dostavuje se nausea. Nausea z toho, jakým ohavným způsobem ten talent zneužívají.

Železným pravidlem by mělo být, že než napíšete jakýkoliv článek, provedete alespoň základní rešerši. Dle nejlepšího vědomí a svědomí  se pokusíte zorientovat se v tématu, a když to  bude nutné, poradíte se s odborníkem, který tomu rozumí. Teprve POTÉ si sednete a uděláte tu lehčí část napíšete o tom. Nebudete psát tak, že během pauzy na oběd pobrouzdáte internety, on se vám na cosi utvoří názor a tradá, ať je pravda jaká chce, šup s článkem ven.

Tohle by ještě nebylo tak hrozné. Čas jsou peníze a v novinařině to platí obzvlášť. Jste nuceni bez ustání generovat obsah a přitom být originální, lišit se. Sypat ze sebe plytké články svede kdekdo, to není nic zajímavého, ani nějak objevného. Mnohem horší je, když nesmysly píšete zcela záměrně. Když přesně víte, co svým psaním způsobíte. Že se ozvou lidé, kteří jsou s věcí více obeznámeni? Pche. Hlavně udělat vlny. Vůbec nemusíte vědět všechno; důležité je, že o tom umíte napsat skandální článek.

 Ovšem pozor. Existuje druh novinářů, kteří tenhle styl dovedli do dalšího levelu. Řemeslo ovládají s rutinou starých mazáků. Vědí, na co jejich věrní čtenáři slyší. Musí to být trochu vulgární, trochu perverzní, musí to být ženské a musí tam být dětská oběť. Matky!  Možností je nekonečně mnoho. Lze se vysmát ženám, které chtějí pohřbít své mrtvě narozené děti. Lze se smát ženám, které chtějí rodit trochu jinak, než je běžné. Lze se zaměřit na ženu, která bojuje o znovuzískání svých ztracených dětí. To všechno lze, zesměšňovat i urážet, co hrdo ráčí. Útočit na matky je snadné; vždycky se dá říct, že lžou, jsou bláznivé nebo pod vlivem hormonů.

Není bez zajímavosti, že se zrovna tihle novináři ohromně rádi zaštiťují společenskou prospěšností, a pochybnou kontroverzi vydávají za boj za pravdu a dobro. Čím bulvárnější a eticky pochybnější článek, tím víc blbých keců o nutnosti dát prostor i "druhé straně".

Je přirozené, že stejné hodnoty a styl práce dávají vzniknout pevným přátelstvím. Když se pak takoví sejdou nad jedním tématem, bývá to pro čtenáře zážitek skutečně unikátní.

1 komentář: