Štítky

:-) 17. listopad 3D ABL alkohol amnestie Anastázie Hagenová Asko nábytek azyl Babiš baby boxy banky Bárta Bém birthday Birthplace study BIS Blesk blogování Breivik bulvár code černá labuť ČGPS ČOI ČSSD ČT ČTK Dělníci bulváru děti dětskýma očima dluhová krize dobro dokument domácí porod Downton Abbey EHCR ekonomie ENG EU euro Evropa facebook fail farmaceutický průmysl faux pas festival tolerance film firma Gallup gaming gay parade globalizace Google Gosford Park Hájek Havel homosexuálové internet Ivana Königsmarková Janeček Janoušek Japonsko ježíšek Jillian Michaels jxd Kalousek kauce Kavčí hnízdo Klaus kmotr kniha knihy knížky pro děti komunikace komunisti korporace korupce le fay legalizace Leoš Heger lidská práva marihuana marketing Mašínové Mat Honan mateřství media média MMF multikulturalismus MZ Naomi Kleinová narozeniny Nečas negativní hlasy NFFP No logo odboj odborář odposlechy ODS OSN osobní PA Paumer plagiátorství pohádka policie politika porno porody Pospíšil právo pražská kavárna prezident prezidentská milost prezidentská volba prohibice projev První republika přímá volba příroda radosti Rath recenze Reflex reklamace rio rodina Roman Smetana RTS Rusko Řecko senát seriál SFŽP Schwarzenberg sociální síť soud soukromé soukromí společnost SPOZ spz starosti státní maturita stávka strasti superstar Svobodní šafr škola školství Šoková doktrína Šouf t-mobile těhotenství televize Ternovszky vs. Hungary Trnka Umberto Eco ÚS vánoce velezrada velké wtf vězení volby volební systém výchova výzkum Woody Allen wtf zdravotnictví Zeman zlo zodpovědnost ženy Žítkovské bohyně

čtvrtek 28. února 2013

Senátní strach a chvění

Když nechápete něčí pohnutky, obviňte ho z nenávisti. Přidejte touhu po slávě a  naznačte, že dotyčný má strach. Strach z toho, že se ON vrátí.

 Vlastně je to docela legrační, jen kdyby se nejednalo o tak vážnou věc. Dostatečně velkému počtu  senátorů došla trpělivost a podali návrh ústavní žaloby proti dosluhujícímu prezidentovi. Využili svého ústavního práva stejně jako ten využil svého, když vyhlásil amnestii. A ačkoli je zde několik zásadních IF a zatím není ani jisté, zda návrh vůbec opustí senát, tak zatímco v lednu obhájci amnestie odmítali kritiku s poukazem na výsostné prezidentovo právo,  nyní "spolupachatel" premiér na adresu senátorů a jejich právo podat návrh zhnuseně prohlásil: "Za dobu, kdy jsem v politice, jsem se s takovou ubohostí nesetkal. Stydím se za ně, hanba jim."

Příkrá slova, že?

To není všechno. Ve veřejném prostoru se vyrojily velmi ostré odsudky, signatáři jsou kádrováni ostošest a dokonce znovuožilo 99 Pragováků. A mně z toho vyplývá: Když nechápete něčí pohnutky, obviňte ho z nenávisti. Přidejte touhu po slávě a  naznačte, že dotyčný má strach. Strach z toho, že se ON vrátí.

Hehe, tak to sorry, ale ne.

Nic z toho. S iniciativou přezkumu mimochodem souhlasím. Mechanismy k němu existují a nevidím důvod jich nevyužít. A není podstatné, kolik mandátu prezidentovi zbývá. ON sám je mi lhostejný, nezajímá mě, nevzbuzuje už žádné emoce. Za pár dní zmizí z veřejné funkce; co bude dělat dál, je mi jedno.

 Ano, taky mám pocit, že na něj hledím z jiného vesmíru. Zdá se mi sprosté, falešné a cynické prakticky vše, co z této brzy už bývalé hradní entity vypadne. Často nesouhlasím. Ale! Proto ještě nemusím nenávidět. To je velice silná emoce, kterou si nechávám pro zcela výjimečné případy; nemohu sloužit. Nenávist se ze mě, přes dlouholetou snahu a mocný finiš k závěru, panu odcházejícímu opravdu vydolovat nepodaří.

Samozřejmě, pokud působíte v exponované funkci, nezavděčíte se všem. Že má spousta lidí jiný názor? Nesouhlasí? A? Vždyť to je přece normální. Lidé jsou různí. Každý má jiný styl uvažování, jednání. Některé věci by řekli nebo udělali jinak než pan odcházející, některé raději vůbec, protože by jim třeba bylo trapně. Nebo by je nenapadlo vést si jmenné seznamy přátel a fanoušků oponenta, respektive prohlásit zcela vážně a za střízliva podobnou pochybnou činnost za "geniální". To je holt věc vkusu.  Ano, moc se mi líbí obhajoba individuální odpovědnosti, schopnosti jedince, o nejširším rámci pro svobodu, o individuálních suverénních občanech Jenže zcela odporuje tomu, jak nehorázně se stát, potažmo poslední vlády, chovají k těm, již  po svobodě a z ní vyplývající odpovědnosti aktivně volají. Měla bych tedy teoreticky patřit do hradního tábora, ale ne. Odtamtud se totiž rekrutují ti nejmilitantnější zastánci tvrdých represí.

Ale než uznat, že míra kontroverze je přímo úměrná míře kritiky, je daleko snažší vzít ji en bloc. Je to jednoduché. Velké skupině lidí, která na mnoho věcí principielně nahlíží jinak, nalepit ten nejsnáze se nabízející -ismus a pak si na nich, z nedostatku vlastních solidních témat, brousit svůj ostrovtip.
Musím se usmívat povídačkám, jak pro tyhle -isty prý nejsou důležité standardní mechanismy a přitom vidím, kolik křiku  o "neomaleném útoku na ty zbytky demokracie, které ještě máme" způsobí jeden senátní návrh k projednávání něčeho, čemu se v právní terminologii říká "ústavní delikt" a není za něj, krom ostudy, žádný trest. Tyto lidi totiž jinak nespojuje prakticky nic. Vlastně ano, při různých příležitostech se dají vhodně označit za hybatele politických hrátek proti osobě pana odcházejícího. Ovšem, smést veškerou kritiku jako hanebný osobní útok a politováníhodné řešení "nesouhlasu politického typu", to už není ani věc vkusu, jako spíš smutné pravdy o utkvělé představě vlastní důležitosti; že se všechno točí kolem mě a že veškerou motivací lidí v tomto státě je nutkání k interakci se mnou.

Jenže asi málo hraju šachy a nevidím, co by tak senátoři mohli sledovat útokem na odcházejícího prezidenta a jaký by z toho mohli získat kapitál. Velmi pochybuji, že početná skupina senátorů riskuje svoji pověst a dobré jméno jen proto, aby odvrátila jakousi potenciální hrozbu návratu toho pána. Prý strach, že se vrátí, heh. A kam? ODS je strana, ktará se potácí v agónii a čeká na ránu z milosti. Není nutné dělat vůbec nic. Stačí si počkat.

5 komentářů:

  1. OT - Strach a chvění je zajímavý film...

    OdpovědětVymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

    OdpovědětVymazat